اطلاعیه
بسته ویژه راهیان نور
کیف ویژه راهیان نور ( طرح لباس خاکی)

جديدترين محصولات
منو اصلي
خبرنامه
جهت عضويت درسيستم اطلاع رساني سايت ايميل خود را وارد كنيد.
پس از ارسال، ایمیلی براي شما فرستاده می شود ، که شما باید روی لینکی که در ایمیل هست کلیک کنید تا عضویت شما تایید گردد .
خاكريز

رفته بودیم جنازه شهدا را بکشیم عقب. از موانع که گذشتیم رسیدیم به اولین شهید.

حاج مهدی گفت : «این رو ول کنید، بریم جلوتر.»

 چند تا از شهدا را برگرداندیم عقب که دشمن متوجه شد و شروع کرد به تیراندازی.

 مجبور شدیم برگردیم عقب.

 بعدا فهمیدیم آن جنازه اول برادر حاج مهدی بوده.

توصيه مي شود ...

جمجمه ات را قرض بده برادر جمجمه ات را قرض بده برادر


۱ جلد كتاب
۸۵,۰۰۰ ريال
پديد آورنده : مرتضی کربلایی لو
انتشارات : عصر داستان
[ بازديد : ۱۰۸۵۵ بار ]

معرفي:
رمان �جمجمه‌ات را قرض بده برادر� عنوان تازه‌ترین رمان مرتضی کربلایی‌لو است که از سوی انتشارات عصر داستان وابسته به بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان در دست انتشار قرار گرفته است. او در این کتاب به داستانی درباره عملیات والفجر 8 می‌پردازد.
این رمان که ماجرای آن در تبریز می‌گذرد با محوریت دو برادر نوشته شده است و روایت آن از سوی نویسنده به گونه‌ای صورت گرفته که گویی نویسنده در آن به نوعی درصدد اظهار ارادت به ادبیات قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم روسیه برآمده است. نام این رمان نیز به نوعی تداعی کننده همین موضوع است.

گزيده متن:

هادی کتاب را توی دستش سبک سنگین کرد گفت" یادت هست یک جا فرموده بود در آستانه حمله جمجمه ها را به خدا قرض دهید و به دشمن بزنید؟ عملیات پارسال یادت هست؟ من همینطوری جمجمه ام را فراموش کردم و زدم به خط. اما خود به خود دندان هایم را به هم می فشردم و حس جمجمه داریم برمی گشت. اگر خوب قرض بدهی می دانی چه طور می شوی؟ گلوله هم که بخوری دردت نمی آید. حتی به گمانم متوجه هم�نمی شوی.�مثل یغلاوی که به همرزمت امانت دادی و گلوله ای را سوراخش کرد."

درباره اين كتاب

به گزارش پایگاه خبری فاطر جلسه رونمایی از کتاب �جمجمه‌ات را قرض بده برادر� نوشته مرتضی کربلایی‌لو، عصر روز گذشته در سالن همایش‌های بنیاد ادبیات داستانی رونمایی شد. در این مراسم نویسنده اثر به همراه علی‌محمد مودب، حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا زائری، علی اصغر عزتی پاک حضور داشتند.

نکته جالب در این مراسم تعاریف زیاد مدعوین از کتاب مرتضی‌ کربلایی‌لو بود و آنها مدعی بودن این اثر نگاه جدیدی را در عرصه دفاع مقدس ایجاد کرده است.

*�مودب: این کتاب جریان تازه‌ای در دفاع مقدس است/ استعدادهای خود را از بین نبریم

علی‌محمد مودب در مورد شکل‌گیری کتاب �جمجمه‌ات را قرض بده برادر� کربلایی‌لو گفت: از انتشار این کتاب بسیار خوشحالم. امیدوارم این کتاب شروع نگاه تازه‌ای به دفاع مقدس باشد؛ نگاهی که در نسل جدید وجود دارد. همچنین امیدوارم با انتشار این کتاب جریان تازه‌ای در دفاع مقدس شکل بگیرد. این جریان نگاه تازه‌ای به مقوله دفاع مقدس خواهد داشت.

مدیر مسئول موسسه شهرستان ادب در ادامه افزود: آدم‌هایی بودند که جنگ را از کودکی درک نکردند اما در ادامه با تحقیقات بیشتر با جنگ بیشتر آشنا شدند به نظر من این کتاب بسیار مهم خواهد شد. ضروری است در دهه‌ای که پیش رو داریم و با مسائلی از قبیل جنگ نرم مواجه هستیم، بیشتر این نگاه به جنگ را تقویت کنیم. ایرانی بودن و مسلمان بودن افراد مهم نیست بلکه نگاه ایدئولوژیک آنهاست که اهمیت دارد.

مودب در مورد پرورش استعدادها در کشور گفت: در هر نسلی افراد خلاقی وجود دارند و اینکه ما چقدر ایرانی هستیم به آشنایی ما با اشخاص تاریخی و ادبیات ما بستگی دارد. باید خلاقیت را جدی بگیریم و این تنها راهی است که برای رویارویی با این دنیای جدید به آن نیازمندیم. متاسفانه در حال حاضر با تهاجم رسانه‌ای که انجام می‌شود نگاه و خیال ما در جای دیگری شکل می‌گیرد و برای نجات از این شرایط نیازمند خلاقیت هستیم؛ خلاقیتی که بتواند انسان امروزی با تمام ابعادش را تصویر کند.

وی در ادامه افزود: سازمان‌هایی چون آموزش و پرورش و وزارت علوم خود را به علم محدود کرده‌اند و آن هم فن و تکنیک و در حوزه علوم انسانی متاسفانه آن طور که باید ظاهر نشده‌ایم. باید این سازمان‌ها استعدادهای کودکان ما را پرورش دهند. نیاز جامعه ما صرفا تکنسین و کارمند نیست. نیاز ما فردوسی، بیهقی و حافظ جدید برای این عصر است. سازمان‌های ما باید برای بعد از کشف استعدادها نیز برنامه داشته باشند.

علی محمد مودب در مورد کتاب کربلایی‌لو گفت: �جمجمه‌ات را قرض بده برادر� فضا را شکسته است و روایت جدیدی از جنگ ارائه داده است. رئال‌نویسی بیش از حد نیز نشان می‌دهد که ما با تاریخ خود بیگانه هستیم. لزوم این نوع روایت و نگاه داستانی به جنگ که مبتنی بر نگاه اصیل خودمان باشد، بسیار جدی است. متن این کتاب برای شاعران هم دوست داشتنی است. نثری که جزئیات شاعرانه در آن بسیار است و ان شاء الله خدا قبول کند.

عزتی‌پاک: این کتاب تقابل جهاد اکبر و جهاد اصغر در جنگ�نمایش می‌دهد

علی‌اصغر عزتی‌پاک در مورد این کتاب گفت: این کتاب بعد از افت و خیزهای فراوان منتشر شد و در حال حاضر ادبیات دفاع مقدس با نوع جدیدی از روایت مواجه است. به جرات آقای کربلایی‌لو اثری منتشر کرده که قرار است نگاه‌ها را عوض کند و نگاه کلیشه‌ای به جنگ را تغییر دهد. پس از انتشار این رمان نوشتن در مورد ادبیات دفاع مقدس سخت خواهد بود.

وی در ادامه افزود: این اثر را افراد بسیاری مطالعه کرده‌اند و آنها هم از این نگاه جدید تمجید کرده‌اند. ویژگی کلی آثار آقای کربلایی‌لو مضمون‌گرایی است این مضمون‌گرایی هدیه‌ای بوده به ادبیات ما. ادبیات ما در دهه های ۷۰ و ۸۰ وارد ساختارگرایی شد و متاسفانه از مضمون غافل شد.

نویسنده کتاب �آواز بلند� در مورد مضمون‌پردازی در این اثر گفت: مضامین وی مضامینی متروک بودند و در طی این سال‌ها از آنها غفلت شده بود. در این رمان شخصیت‌ها در دو فضای جبهه جهاد اکبر و جهاد اصغر مبارزه می‌کنند و جنگ برای آنها فرصتی است تا خود را بسازند. مضمون‌گرایی در این داستان نقطه ضعف نیست بلکه نقطه قوت آن محسوب می‌شود.

عزتی‌پاک در ادامه افزود: در کنار پیشروی پیرنگ داستان، شخصیت‌های داستان نیز تغییر می‌کنند و به سخنی دیگر آنها در حال شدن هستند. این شخصیت‌ها در درون داستان به مانند شخصیت وی هستند که تغییرات بسیاری داشته است. پدیده‌ها در این اثر باز تعریف می‌شوند و جنگ بعد از ۲۵ سال بازخوانی می‌شود. در دهه ۶۰ بسیاری از رزمندگان به دفاع می‌پرداختند اما در این رمان ابتدا شخصیت‌ها با موضوع جنگ کنار می‌آیند و بعد وارد عمل می‌شوند.

وی در مورد شخصیت‌های داستان گفت:‌ در این داستان شخصیت‌ها مانند یکدیگر فکر نمی‌کنند و هر کس هدف خاص خود را دارد. در داستان‌های کربلایی‌لو جهان متافیزیک، خیال‌پردازی‌های بدیع و ناب که ریشه در سنت دارند، سنت گرایی و… دیده می‌شود. کربلایی‌لو صدای تازه ادبیات داستانی ماست. وی در کارهای خود تجربه جدیدی را آغاز کرد. وی ثابت کرد که چگونه می‌توان ایرانی فکر کرد و ایرانی نوشت. نگاه وی به مذهب و دین تازه و نو است.

* زائری: باید حرف‌هایی بزنیم که مخاطب بتواند آن را درک کند

محمدرضا زائری در مورد کتاب کربلایی‌لو گفت: اینکه در تولید یک محصول فرهنگی پا بر روی زمین قرار داشته باشد، خیلی مهم است. به جای حرف‌های موهوم و مجرد حرف‌هایی بزنیم که مخاطب آنها را درک کند. این اثر و آثاری از این قبیل بسیار مهم هستند.

* کربلایی‌لو: فسفر زیادی برای این کتاب سوزاندم

کربلایی‌لو نیز در این اثر گفت: از تمام کسانی که در نوشتن این اثر به من کمک کردند تشکر می‌کنم. از دوستانی که در مرحله نگارش و شکل‌گیری کتاب در موسسه شهرستان ادب به من کمک کردند، تشکر می‌کنم. نگارش این کتاب بسیار سخت بود و من فسفر زیادی برای نوشتن آن سوزاندم تا بتوانم در میانه راه بروم.

وی ادامه داد: همچنین از آقای حسنی که با تلاش‌های خود توانست این کتاب را منتشر کند، بسیار متشکرم. آقای مکرمی نیز در انتشار این اثر بسیار حرفه‌ای عمل کردند و فکر می‌کنم که ناشر جدیدی پا به عرصه صنعت نشر گذاشته است.

کربلالی‌لو خاطرنشان کرد: من در طول نگارش این کتاب به مشکلی برخوردم و ۴ ماه در انتظار بودم تا با فرمانده‌ای ملاقات کنم که این ملاقات تنها ۲۰ دقیقه طول کشید. دیدم برای نوشتن رمان اگر به سراغ این گونه مراکز برویم اشتباه است. همچنین از دوست و همشهری خود که در عملیات والفجر ۸ شرکت داشت و با نقل خاطرات خود کمک زیادی به شکل‌گیری شخصیت هلال در این داستان کرد، تشکر می‌کنم.

در ادامه برنامه کتاب جدید مرتضی کربلایی‌لو با عنوان �جمجمه‌ات را قرض بده برادر� با حضور محمد رضا زائری، علی محمد مودب و نویسنده، محمد حسنی و نویسنده کتاب رونمایی شد.

امتياز :